MLKS Kujawianka Strzelno - strona nieoficjalna

• 2020-02-10 Przegrana z Mikrusem
  • 2020-02-08 Pierwszy sparing
  • 2020-01-07 Ruszają przygotowania
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • KS Brzoza - Kujawianka Strzelno 6:1
  • Szubinianka Szubin - Lubienianka Lubień Kujawski 0:2
  • Gopło Kruszwica - LTP Lubanie 3:1
  • Zdrój Ciechocinek - Ziemowit Osięciny 3:2
  • Goplania Inowrocław - Noteć Łabiszyn 0:1
  • GKS Baruchowo - Dąb - BOSiR Barcin 2:2
  • Łokietek Brześć Kujawski - Mień Lipno 7:0
  • Kujawiak Kowal - Wisła Dobrzyń n/Wisłą 5:1

Brak aktywnych ankiet.

Buttony

Serwis Kujawianki Strzelno Obozy pływackie 2010 Serwis Brzysko-Rolu Brzyskorzystewko Serwis Noteci Inowrocław   Serwis Hermesa Radłowo

*Bractwo Kurkowe*
Kujawianka powstala w roku 1922, jednakże narodziny działalności sportowej w Strzelnie datuje się znacznie wcześniej, sięgają one bowiem XVII I XVIII wieku, kiedy to w ramach Bractwa Kurkowego uprawiano strzelectwo przydatne dla obrony miasta.

*Działalność SOKOŁA*
W okresie zaborów znana była powszechnie na terenie województwa poznańskiego działalność Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, którego komórka organizacyjna istniała również w Strzelnie już od 1984 roku za sprawą doktora medycyny Jakuba Cieślewicza. Zdaniem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół poza działalnością sportową było również rozbudzenie ducha towarzyskiego, urządzanie popisów, wycieczek i zabaw, walka o zachowanie mowy ojczystej oraz budzenie ducha patriotycznego.

*17 czerwca 1922*
Dopiero odzyskanie niepodległości w 1918 roku i patriotyczny zryw strzelnian w Powstaniu Wielkopolskim pozwolił na pełne i swobodne rozwinięcie aktywnej działalności sportowej. Wśród wielu dyscyplin sportowych największą popularnością cieszyła się od początku piłka nożna. Ambicją i marzeniem miejscowych piłkarzy, jak i działaczy stało się posiadanie własnego klubu sportowego. Za sprawą działaczy i entuzjastów piłki nożnej stało się to 17 czerwca 1922 roku. W tym dniu założono organizację sportową pod nazwą Klub Sportowy Kujawianka. Pierwszymi założycielami KS Kujawianka byli między innymi: Ignacy Brodawczyński, Jan Borowiak, Feliks Michalak, Ignacy Przybylski, Józef Szafrański i Mieczysław Zieliński. Pierwszym prezesem nowo powstałego klubu został Feliks Michalak, a wiceprezesemJózef Szafrański. Klub pomimo powstania nie został zgłoszony do związku sportowego, rozgrywając jedynie zawody towarzyskie z takimi zespołami jak: Warta Poznań, Gedania Gdańsk, Polonia Bydgoszcz, Saper Toruń, Goplania Inowrocław, Piast Kruszwica i Stella Gniezno.

*Pierwsze boisko i zmiany nazwy*
Pierwsze oficjalne boisko sportowe oddane zostało uroczyście do uzytku w 1925 roku na ówczesnej ul. Stodólnej. Jak warto zaznaczyć, ziemię pod boisko sportowe przekazał klubowi bezinteresownie miejscowy proboszcz. W okresie do 1939 roku ze względu na zminy zarządu klubu oraz z przyczyn organizacyjno-finansowych klub zmieniał nazwę. Przedstawiały się one następująco: 1922-24 KS Kujawianka, 1924-26 Strzeleński Klub Sportowy (SKS), 1927-31 Sokół OPN, 1932-39 ponownie Sokół OPN.

*Tuż przed wojną*
Pierwszym silnym zespołem była drużyna z 1927 roku, w której grali tacy piłkarze jak: S. Matusz, R. Szałucki, W. Zalewski, R. Ruta, C. Ruszkiewicz i W. Ogrodowski. W okresie przedwojennym najsilniejsza była z pewnością drużyna w latach 1936-39. Piłkarze Kujawianki rozgrywając spotkania na własynym boisku nie ponieśli żadnej porażki. W tym okresie zawodnikami strzeleńskiego klubu byli: K. Przybylski, O. Lewandowski, J. Wróblewski, J. Nowakowski, S. Malicki, B. Ruszkiewicz, C. Ruszkiewicz, C. Jankowski, W. Barczak i S. Hebisz.

*Nowe boisko tuż przed okupacją*
Krótko przed wybuchem II wojny światowej oddano do użytku nowe boisko przy ul. Powstańców Wielkopolskich, do wybudowania którego walnie przyczynił się właściciel tartaku Bogdan Grynia. W roku 1939 władze okupacyjne [przerwały działalność klubu sportowego. ostała zniszczona wszelka dokumentacja dotycząca klubu, zamknięto boisko, a sprzęt sportowy zabrany został przez Niemców.

*Znowu zmiany nazw*
Z chwilą wyzwolenia z okupacji hitlerowskiej garstka oddanych działaczy: F. Michalak, J. Kubiak, S. Płócienniczak, S. Wróblewski, S. Adamski, J. Borowiak, S. Pieszak i S. Hebisz wznowiła działalność sportow. Klub od 1945 roku co kilka lat przechodził zmianę nazwy. Tak po wojnie kształtowała się nazwa strzelińskiego klubu: 1945-46 OMTUR - Sekcja Piłki Nożnej, 1946-47 Strzeliński Klub Sportowy, 1948-50 KS Związkowiec, 1951-52 KS Spójnia, 1953-55 ponownie Strzeliński Klub Sportowy, 1956-60 KS Sparta, 1961-62 Zjednoczony Klub Sportowy, od 1962 Kujawianka.

*Pierwszy po wojnie*
Pierwszym meczem powojennym strzeleńskiego klubu było rozegrane w sierpniu 1945 roku spotkanie z KS Kotwiczanką zakończone zwycięstwem strzelnian 8:3. W latach 1945-47 drużyna piłkarska zanotowała szereg sukcesów, w rozgrywkach wygrała z wszystkimi konkurentami, remisując jedynie z Dębem i Admirą Poznań.

*Nowa generacja*
Lata 80. to już nowa generacja piłkarzy Kujawianki. W tych latach zespół Kujawianki tworzyli następujący piłkarze: Sławomir Kamiński, Wojciech Andrzejewski, Piotr Brzustowski, Mirosław Baczyński, Maciej Jabłoński, Jan Kasztelan, Marek Kasztelan, Mariusz Kasztelan, Andrzej Kucharski, Krzysztof Nawrocki, Tadeusz Mrówczyński, Leszek Radke, Andrzej Łysiak, Wiesław Kwiatkowski, Eugeniusz Stężała i Ireneusz Niemczewski.

*Najlepsi w 80-leciu*
Trybuna stadionu Kujawianki została uroczyście oddana do użytku w listopadzie 1973 roku. Zdaniem wielu działaczy i kibiców najlepszymi piłkarzami w historii byli: Henryk Walczak, Zdzisław Białęcki, Antoni Białęcki, Wacław Gulczyński, Zygmunt Kubiak, Stefan Łuczak, Jan Bociański, Antoni Nowak, Czesław Jankowski, Wojciech Kempiński, Leszek Budny, Jan Smółka, Leszek Radke, Krzysztof Nawrocki, Andrzej Jankowski, Stefan Glanc, Marek Kasztelan, Włodzimierz Tylkowski i Zbigniew Ciesielski.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Kujawianka Strzelno 3:8 Mikrus Szadłowice
2020-02-08, 15:00:00